Bambus

O bambusu už slyšel snad každý, většinou si člověk v hlavě vybaví přežvykující pandy a podobné asociace, věděli jste však, že se z bambusu vyrábí i oblečení? Zejména v posledních letech se bambus stal obrovským fenoménem, a tak nepochybuji, že toho o něm mnoho z vás už spoustu ví.

Ve skutečnosti bambus není strom, jak se mnozí domnívají, ale velice specifická tráva. Je charakteristický svou dřevnatostí a dutostí. Jedná se o velice univerzální přírodní materiál, jehož užíváním pomáháte mimo jiné chránit i naši planetu. Jeho škála využití je vskutku široká, kromě oblečení se bambus používá i jako stavební materiál, nádobí a mnoho jiného. Svůj původ má v Číně, kde je dodnes hojně pěstován i využíván. Jeho tradice sahá přes 7 000 let zpátky do historie až k dynastii Šang.

DSC_2026

Jak už bylo zmíněno, materiál je šetrný k životnímu prostředí a bambusové oblečení skýtá i mnoho dalších výhod, je především pohodlné a také vhodné pro alergiky díky svým antibakteriálním vlastnostem. Snoubí se v něm odolnost a dlouhá životnost spolu s jemností a hebkým pocitem na dotek. Vedle toho je bambusové oblečení nemačkavé, drží tvar, ale i barvu. Bambusová vlákna jsou také velmi prodyšná, oblečení je tak schopné odvádět například daleko více vlhkosti než bavlna. Zároveň látka nezapáchá, neutralizace zápachu je tedy dalším důvodem proč se hodí na sport, turistiku, cestování, ale i jiné volnočasové aktivity. Unikátní jsou i termoregulační vlastnosti bambusu, oblečení z něj je možné nosit po celý rok, v letních vedrech vás příjemně ochladí a nelepí se na kůži, v zimě naopak zahřeje. Bambusové kousky jsou také antistatické a údajně dokonce pohltí až 90 % UV záření.

Po přečtení předchozího odstavce si musíte klást otázku, zda je tohle vůbec možné, protože to vypadá, že bambus má snad všechno. A máte pravdu, nadšení a údiv je na místě, bambus je vskutku úchvatným materiálem, a tak nezbývá než poděkovat za váš čas a doporučit vám bambus k vyzkoušení.

Co takhle některé z našich bambusových triček pro vaše malé ratolesti? Podívejte se a vyberte si sami. Jestli vás nadchnou, stejně tak, jako mě, dejte mi určitě vědět, budu moc ráda!

 

Pokud máte minutku a bambus vás zaujal, podívejte se třeba, jak se bambus zpracovává (anglicky).

 

 Hanka