Softshell

Softshell je funkční materiál, který se vyjímá odolností vůči vodě a větru. Z tohoto důvodu je softshellové oblečení vhodné pro outdoorové aktivity vašich dětí za každého počasí.

Jak správně oblékat softshell?

1.vrstva má být tzv. komfortní, jejím hlavním úkolem je odvádět tělesnou vlhkost (např. funkční prádlo), 2. a 3. vrstvu tvoří softshell, který zabezpečuje ochranu a izolaci

 

RIC_3421

 

Jaké jsou druhy softshellu?

Tkaný softshell

U tkaného softshellu tvoří svrchní vrstvu nejčastěji úplet z hustě tkaného elastického polyamidu s vodoodpudivou úpravou (DWR) a zvýšenou odolností vůči oděru. Vnitřní vrstvu tvoří oblíbená a příjemná fleece tkanina uchovávající teplo a efektivně odvádějící vlhkost ven.

Membránový softshell

Membránový softshell nabízí o vrstvu navíc, kterou je, jak již z názvu vyplývá, membrána. Ta zajišťuje zvýšenou odolnost vůči větru. Je to nepromokavá prodyšná vrstva, která zaručuje odvod tělesné vlhkosti a zabraňuje nadměrnému pocení. Membránový softshell tak snadno nahradí například klasickou kombinaci dvou samostatných vrstev, teplé fleecové a nepromokavé vrchní. Vnitřní vrstvu softshellu tvoří příjemná fleece tkanina a u letní verze softshellu jemná pletenina.

Na co si dát při nákupu pozor?

Rada nad zlato, pečlivě studujte parametry materiálu!

Prvořadá je výška vodního sloupce. Údaj v milimetrech udává schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Čím vyšší vodní sloupec, tím vyšší nepromokavost. Jako nepromokavý materiál je označen materiál s vodním sloupcem od 1 300 mm. Pro outdoorové aktivity je to však hodnota naprosto nevyhovující a doporučují se materiály s vodním sloupcem 5 000 – 10 000 mm. V případě, že vybíráte oblečení pro běžnější nošení, spokojíte se i s nižším vodním sloupcem.

Důležitá je i prodyšnost softshellu. Oblečení by mělo být větruvzdorné, ale zároveň prodyšné. Obecně platí, že čím větší je odolnost vůči větru, tím se také snižuje prodyšnost. Kvalitní materiály by měly i při vysoké voděodolnosti mít dostatečnou prodyšnost, která vyjadřuje prodyšnost látky, tedy energii, kterou musíte vydat k odpaření určitého množství vody. Prodyšnost se udává v g/m2/24 hod, tzn. kolik vlhkosti v gramech propustí jeden čtvereční metr látky za den. Zde platí, že čím je hodnota vyšší, tím materiál lépe dýchá. Prodyšnost materiálu je zejména důležitá pro odvádění tělesné vlhkosti, aby nedošlo k přehřátí organismu.

A jak je to s údržbou softshellu?

Pro zachování funkčních vlastností softshellového oblečení se doporučuje praní ve speciálních impregnačních pracích prostředcích. K dostání jsou ve většině obchodů se sportovním oblečením. Softshellové oblečení perte při teplotě 30°C, nebělte, nesušte v bubnové sušičce (některé druhy softshellu lze sušit při nízkém stupni), nežehlete, nečistěte chemicky, nepoužívejte aviváž.

Krátké video týkající se softshellu a jeho vlastností naleznete zde (anglicky). 

 

Doufám, že vám článek o softshellu pomohl zodpovědět vaše otázky, v případě, že ne, neváhejte se na nás obrátit s dotazem!

Hanka